Zasłony w małym mieszkaniu

29 kwietnia 2018
Jak urządzić małą łazienkę?
25 kwietnia 2018
Drewniana podłoga nie tylko w salonie
8 maja 2018

Ozdoby okienne stanowią świetne wykończenie wnętrza i w dużym stopniu wpływają na jego charakter. Mogą je optycznie zwiększyć lub zmniejszyć oraz oczywiście wpłynąć na jego jasność. Dziś podpowiemy jak je zręcznie dobrać do małego mieszkania, aby otrzymać wrażenie przestronności.

Światło

Najważniejszym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę jest oczywiście ilość światła dziennego, jaka wpada do pokoju. Aby pokój nie stał się ciemny i ponury, należy dobrać firany i zasłony tak by dopuszczały do pokoju jak najwięcej światła naturalnego.

Jeśli mamy taką możliwość, np. mieszkanie na wyższym piętrze i widok na otwartą przestrzeń, najlepiej zrezygnować z firan i całkowicie odsłonić okna w salonie. W ten sposób powiększamy swoją przestrzeń i przesuwamy granice pokoju o widok za oknem. Jeśli nie mamy takiej opcji, warto postawić na lekką aranżację okna z wykorzystaniem półprzezroczystej zasłonki lub jasnej żaluzji.

Jeśli jednak mamy odwrotny problem, zbytnio nasłonecznionego mieszkania, szczególnie w części sypialnej, rozwiązaniem mogą być zasłony typu black-out. Blokują promienie słoneczne do tego stopnia, że przebywając we wnętrzu przy zasłoniętych zasłonach mamy wrażenie, że jest noc. Musimy jednak liczyć się z tym, że są dużo cięższe i mogą optycznie obciążyć pokój.

 

Materiał i kolor

Mały salon to nienajlepsze miejsce dla ciężkich, lejących się zasłon, gdyż całkowicie przytłaczają one małe wnętrze i pozbawiając je lekkości. Zdecydowanie lepsze będą lekkie, zwiewne firanki z materiałów takich jak organza, woal lub tiul. Oczywiście, również tutaj panuje dobrze znana zasada powiększania wnętrza przy pomocy jasnych kolorów. Delikatne odcienie bieli sprawiają, że małe wnętrze wydaje się bardziej przestronne, harmonijne i panuje w nim ład i porządek. Oczywiście firany nie muszą być wcale zupełnie białe, równie dobrze sprawdzi się szarość lub jasny błękit.

Możemy także optycznie wymodelować wnętrze poprzez odpowiedni dobór wzoru zasłon. Przykładowo – poziome pasy na zasłonach sprawią, że pokój wyda się szerszy, a poprzez pionowy motyw uzyskamy wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe.

W kwestii stylu, firany wykończone koronkowym wzorem mogą wydawać się już niemodne, ale do wnętrz w stylu klasycznym czy rustykalnym nadal będą pasowały. Jednak do nowoczesnych, skandynawskich czy industrialnych wnętrz jedynym dobrym wyjściem są proste, jednobarwne, pozbawione ozdobników i haftów firany i takież zasłony.

Istotną sprawą jest także długość firan i zasłon. Jeśli okno, przy którym wiszą znajduje się na krótszej ścianie wąskiego pokoju, najlepiej jeśli firany i zasłony zajmą całą powierzchnię ściany, na jej długość i szerokość. Uzyskamy wtedy wrażenie harmonii i płynnego przejścia między zasłoną a ścianą, a także zasłonimy mniej estetyczne części pomieszczenia, takiej jak kaloryfery.

 

Dobranie dekoracji okiennych to ważny element, lecz kluczowe jest dopasowanie ich do stylu panującego w całym mieszkaniu. Potrzebujesz pomocy w urządzeniu swojego wymarzonego wnętrza? Napisz do nas: nanowo.com.pl/kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *