Farba tablicowa w domu

8 kwietnia 2018
Cegła dekoracyjna na ścianie
10 stycznia 2018
Jak urządzić małą łazienkę?
25 kwietnia 2018

Szukasz pomysłu na to, by Twoje wymarzone wnętrze doskonale oddawało Twój indywidualny charakter? Pomalowanie ściany lub jej fragmentu farbą tablicową to wspaniały, prosty i tani sposób, aby wnieść do wnętrza coś osobistego i je spersonalizować.

Farba tablicowa a magnetyczna

Farba tablicowa to po prostu lateksowa lub akrylowa farba, dzięki której można stworzyć różne powierzchnie podobne do tablicy szkolnej. Jest bardzo “prosta w obsłudze”. Malowanie nie różni się od malowania zwykłą farbą ścienną czy do drewna. Można nią pomalować ściany przy użyciu zwykłego wałka czy pędzla. Trzeba jednak pamiętać, by wcześniej zmatowić malowaną powierzchnię przy użyciu papieru ściernego i dokładnie ją odtłuścić (np. przez przetarcie jej rozpuszczalnikiem uniwersalnym z dodatkiem acetonu).

Jeśli chodzi o farbę magnetyczną, zawiera ona drobinki żelaza, które to sprawiają, że przyciąga magnes. Nie zawiera ona rozpuszczalników ani ołowiu, a drobinki są nietoksyczne. Z malowaniem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Potrzeba na nie więcej czasu i często trzeba ją zastosować 3-4 razy w kilkugodzinnych odstępach. To jedyny sposób, by uzyskać powierzchnię, która będzie reagowała z magnesem. Farba magnetyczna jest z reguły ciemno szara. Aby więc uzyskać najlepszy efekt i miejsce do przyczepiania magnesów i rysowania jednocześnie, po wyschnięciu należy ją pokryć farbą tablicową w dowolnym kolorze.

Kolor

Najpopularniejszym kolorem farby tablicowej używanej we wnętrzach jest oczywiście czarny. Z białymi meblami tworzy piękne połączenie – klasyczne i ekskluzywne. Czarna ściana zdecydowanie nadaje charakteru wnętrzu i świetnie oddziela optycznie przestrzenie.
Nieco na popularności, szczególnie we wnętrzach w stylu bardziej retro zyskuje kolor zielony. Nam jednak wciąż kojarzy się z czasem szkolnym i wywoływaniem do tablicy 😉
Ale to oczywiście nie jedyne kolory, jakie mamy do wyboru. Niektóre farby tablicowe występują w 13 tysiącach odcieni!
Poza kolorem mamy jeszcze wybór tego, czy powierzchnia będzie matowa, półmatowa czy błyszcząca. Wybór jest już kwestią wyłącznie naszych preferencji.

Zastosowanie farby

Pomysłów na wykorzystanie takiej farby jest mnóstwo. Można ją wykorzystać praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, od kuchni, przez salon aż do pokoju dziecięcego. Zamiast ściany można pomalować lodówkę, meble (np. drzwiczki szafek), czy zawiesić na ścianie pomalowany farbą tablicową “obraz” w pięknej ramie.
Pomalowanie taką farbą ściany w kuchni jest świetnym sposobem na zyskanie powierzchni – dzięki silnemu namagnesowaniu, można umieszczać na niej ulubione przepisy, rysunki pociech, albo listę z niezbędnymi zakupami! Świetnie sprawdzi się też jako podręczny “notes” lub ściąga z przepisami domowników na ulubioną kawę (już nie zapomnisz, ile posłodzić, i czy ma być z mlekiem 😉 ).
Często ściany, czy tablice stworzone przy pomocy tej farby można spotkać w pokojach dzieci, gdzie są nie lada atrakcją i dają upust dziecięcej wyobraźni, a rodzice nie muszą się martwić o nieodwracalnie porysowane ściany.

Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani lub chcemy przetestować, czy taka farba to dobry wybór w naszym wnętrzu, można użyć samoprzylepnej tablicy kredowej. Można ją przykleić w dowolnym miejscu na każdej gładkiej i suchej powierzchni (do ściany, szafki itp.).

Farba tablicowa świetnie sprawdzi się nie tylko na ścianach czy meblach. Ma naprawdę szeroki wachlarz zastosowań, np. do ozdób i dodatków we wnętrzu. Można przy jej pomocy stworzyć np. piękne wazony z butelek po winie, doniczki na których można pisać czas podlewania kwiatów, czy nakrętki do słoików z datą umieszczenia w nich zawartości.

Zastosowanie magnetycznej farby tablicowej w kuchni – Nanowo.

 Zalety

Zdecydowanym plusem jest to, że farba tablicowa bardzo szybko schnie. W zależności od powierzchni, jaką nią pomalujemy, potrafi być sucha nawet po 10 minutach. Ale oczywiście do uzyskania pełnej trwałości potrzebuje więcej czasu, nawet do miesiąca delikatnego obchodzenia się z nią.
Przy zabrudzeniu, pomalowaną powierzchnię można także szybko zmyć najlepiej wilgotną ściereczką z mikrofibry, aby nie pozostały na niej smugi. Jeśli jednak ktoś woli równie ciekawy efekt brudnej tablicy szkolnej polecamy mycie ściany ściereczką lub gąbką, której nie płuczemy na bieżąco. Wyjątkowo odporna na mycie i ścieranie tablica nie traci swych właściwości przez wiele lat.

Wady

Przez swoje unikatowe właściwości, farby tablicowe i magnetyczne są nieco droższe od zwykłych farb. Ceny wahają się od 50 nawet do 150 zł za puszkę. Zastosowanie farby tablicowej wiąże się także z kilkoma drobnymi uciążliwościami. jak np. kurz kredowy, który może osiadać na podłodze przy częstym rysowaniu po tablicy. Uważamy jednak, że sprzątanie jest małym poświęceniem w stosunku do tego, jak piękna i użyteczna jest farba tablicowa we wnętrzu.

Jeśli zastanawiasz się nad użyciem farby magnetycznej lub tablicowej w mieszkaniu – zapraszamy do kontaktu. Chętnie podpowiemy jak możesz stworzyć unikatowe przestrzenie w swoim wymarzonym wnętrzu. Napisz do nas –nanowo.com.pl/kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *