Drewniana podłoga nie tylko w salonie

8 maja 2018
Zasłony w małym mieszkaniu
29 kwietnia 2018

Podłoga z drewna jest absolutnie ponadczasowa. Ociepla wnętrze i sprawia, że w mieszkaniu panuje przyjemny i domowy klimat. Pasuje zarówno do nowoczesnych jak i klasycznych wystrojów. Czy i na jaką warto się na nią zdecydować? Jakie są jej wady i zalety? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Rodzaje podłóg drewnianych

Oferta materiałów do wykończenia podłóg jest bardzo obszerna, wśród nich możemy jednak wyróżnić podstawowe typy podłóg drewnianych.

Podłoga tradycyjna klepkowa, jest chyba najczęściej spotykana w Polsce. Jest również uważana za najtrwalszą, szczególnie klepki dębowe i jesionowe, a przy tym bardzo elegancką. Parkiet taki składa się z litych, drewnianych deszczułek produkowanych z różnych gatunków drewna liściastego (np. wspomnianego buka i jesionu, brzozy, b) o grubości 10-14 mm. Jest bardzo odporny na ścieranie i można go odnawiać, bez konieczności jego całkowitej wymiany. Umożliwia skomponowanie bardzo wielu wzorów dzięki zastosowaniu różnych kształtów, rodzajów, wielkości deszczułek i kolor drewna. Kilka podstawowych wzorów ułożenia parkietu to np. jodełka klasyczna, jodełka skośna, cegiełka, szachownica, czy plecionka. Ze względu na swoją trwałość oraz odporność na ścieranie, parkiet wykorzystuje się zarówno w mieszkaniach jak i miejscach publicznych o zwiększonym ruchu i eksploatacji.

Nieco tańsza, ale także cieńsza (ok 8 mm) od parkietu tradycyjnego jest mozaika, którą kupuje się w postaci kilkunastu deszczułek już ułożonych na siatce. Można z niej układać podobne wzory jak z parkietu.

Tzw. podłogę białą, czyli lite deski drewniane to prostota i uniwersalne piękno o wysokiej trwałości (minimum 50 lat). Tworzy się ją najczęściej z drewna iglastego a coraz częściej z odporniejszego na ścieranie i wilgoć drewna egzotycznego. Wykorzystuje się je często w aranżacjach w stylu rustykalnym ale także minimalistycznym.

Ostatnia z wyróżnionych przez nas podłóg to panele drewniane. Łączą one trwałość i funkcjonalność paneli z estetycznymi walorami litego drewna. Jest to właściwie trójwarstwowy parkiet naturalny w postaci gotowych elementów o kształcie deski o grubości 10-15 mm. Są także zdecydowanie szybsze w montażu oraz nie wymagają lakierowania zaraz po położeniu, gdyż są zabezpieczane już w procesie produkcyjnym. Można je za to odnawiać jak tradycyjny parkiet, poprzez cyklinowanie i lakierowanie.

Drewniane podłogi w kuchni i łazience

Na kuchennej podłodze coraz częściej znajdujemy nie tylko kafle, ale także inne praktyczne i wyjątkowo estetyczne rozwiązania. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka nierzadko możemy trafić na drewniane deski. Trzeba oczywiście pamiętać, i ich odpowiednim zabezpieczeniu by były w stanie oprzeć się wilgoci oraz uszkodzeniom mechanicznym.

Narażona na zmiany wilgotności, temperatury i zalewanie wodą podłoga w łazience, musi spełniać wysokie wymagania jakości i gatunku drewna. Najlepiej wybrać wybrać drewno o niskim współczynniku skurczu i bogate w naturalne oleje, uodparniające je na wnikanie wilgoci. Sprawdzi się tu na pewno drewno egzotyczne, np.  teak, który od wielu lat wykorzystuje się do produkcji pokładów statków oraz merbau.

Forma i kolor

Podłoga drewniana pozwala także optycznie modelować wielkość pomieszczenia. Duże elementy (takie jak deski, duże klepki) pomniejszają pomieszczenie, a drobniejsze (np. mozaika) powiększają je wizualnie. Równie istotny jest kierunek ich ułożenia – wąskie deski sprawiają, że pomieszczenie wygląda na dłuższe, zaś szerokie skrócą je optycznie.

W kwestii kolorów, panują także tradycyjne zasady. Jasną podłogę można wykorzystać w celu optycznego powiększenia pomieszczeń. Natomiast ciemne podłogi lepiej prezentują się za to na większych przestrzeniach. W przypadku dużych pomieszczeń dobrze sprawdzą się różne tonacje koloru drewna – ten sam kolor, ale różne tonacje posadzek, np. duży salon z wydzielonymi strefami komfortu oraz pracy.


Podłoga z drewna egzotycznego charakteryzuje się dużą oryginalnością, szczególnie w kolorze. Mamy tu szeroki wybór kolorów – przez różne odcienie brązów, pomarańczy, czerwieni aż po zieleń. Jeśli więc mocno nie ogranicza nas budżet, można stworzyć naprawdę niezwykłą aranżację.

Zalety

Lista zalet drewnianej podłogi jest niezwykle długa. Poniżej przedstawiamy kilka, naszym zdaniem, najistotniejszych.
Drewno jest materiałem naturalnym, co znaczy, że „oddycha”, dzięki czemu reguluje mikroklimat pomieszczenia. Nie jest alergenne, gdyż nie przyciąga kurzu i ogranicza obecność roztoczy – najpopularniejszego domowego alergenu. Do tego jonizuje powietrze.
Zapewnia izolację termiczną pomieszczenia – wrażenie, że podłoga po której chodzimy jest “ciepła”. Tłumi hałasy i jest również niezwykle trwała. Prawidłowo wykonana i zadbana wytrzymuje 30 lat użytkowania.

Wady

Argumentem przeciw położeniu drewnianej podłogi w całym domu jest najczęściej cena – za  takie podłogi trzeba sporo zapłacić. Sporym wyzwaniem jest także należyte zadbanie o drewnianą powierzchnię – zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń i małą wilgotność powietrza. Drewno jako materiał naturalny, szczególnie podczas kilku pierwszych miesięcy użytkowania może stopniowo zmieniać swoją barwę. Przy czym jedne gatunki drewna reagują na nie intensywniej, np. klon, olcha i orzech, a inne spokojniej, jak akacja, brzoza, buk, dąb czy jesion. Jednak ten typowy dla drewna proces, ukazuje całe piękno i charakter naturalnej podłogi.
W przypadku drewnianej podłogi w kuchni, czy w łazience musimy na pewno dbać o nią zdecydowanie bardziej niż w innych pomieszczeniach. Regularne wycieranie wody i czyszczenie odpowiednimi środkami pielęgnacyjnymi zapewni jej piękny wygląd przez wiele lat.

 

Podłoga to inwestycja na lata, dlatego jej wybór musi być starannie przemyślany. Potrzebujesz pomocy w urządzeniu swojego wymarzonego wnętrza? Napisz do nas: nanowo.com.pl/kontakt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *